مسئله ، مشکل منتظرالمهدی فرماندار قانونی

مسئله ، مشکل: منتظرالمهدی فرماندار قانونی راننده درباره ملایر ماشین قانون برخورد

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تفاوت دارد / هاشمی‌طبا

مصطفی هاشمی‌طبا گفت: منطقا سیستم اطلاعاتی کشور و مقاماتمان از آن عوامل و کارهایی که انجام می‌شود باید مطلع باشند و باید با آن ها برخورد کنند ولی به نظر می‌آید ه

واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تفاوت دارد / هاشمی‌طبا

هاشمی طبا: واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها متفاوت است

عبارات مهم : اصلاح طلب

مصطفی هاشمی طبا گفت: منطقا سیستم اطلاعاتی کشور و مقاماتمان از آن عوامل و کارهایی که انجام می شود باید مطلع باشند و باید با آن ها برخورد کنند ولی به نظر می آید هنوز خیلی حساسیت نسبت به آن ها نشان نمی دهند.

بخش هایی از این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تفاوت دارد / هاشمی‌طبا

اخیرا گفته می شود مرز بین اصولگرایی و اصلاح طلبی بسیار کمرنگ شده است و افرادی روی کار می آیند که به هر دو طیف نزدیک هستند. خود شما هم در عین اینکه اصلاح طلبید ولی خود را اصولگرا هم می دانید. چه اتفاقی در فضای سیاسی کشور عزیزمان ایران در حال رخ دادن است؟

بستگی به این دارد که چه کسی بگوید من اصولگرا و چه کسی بگوید من اصلاح طلب هستم. این یک برچسبی است که آدم ها به خودشان می چسبانند و این برچسب خیلی وقت ها حقیقت ندارد. به عنوان نمونه یک آدم اصولگرا، دروغ و تهمت نمی زند ولی بعضی وقت ها می بینیم افرادی که مدعی اصولگرایی هستند، تهمت می زنند و دروغ هم می گویند یا بعضی از افرادی که مدعی اصلاح طلبی هستند به جای اصلاح کردن، کارهای خلاف انجام می دهند. آدم ها ظاهر ها و فکرهای مختلفی دارند و جهت این که هویت پیدا کنند خودشان را به یک دسته ای می چسبانند. من اعتقاد ندارم که این خط کشی، خط کشی درستی است چون هر اصولگرایی باید اصلاح طلب هم باشد کما اینکه امام حسین(ع) هم گفتند که من جهت اصلاح دین جدم آمدم و چون به اصول اسلام اعتقاد بودند در جهت اصلاح برآمدند. بنابراین در این رابطه من نمی توانم خط کشی خاصی بکنم.

*یعنی گاهی به آنچه که می گویند عمل نمی کنند یا هویتشان براساس شرایط و مقتضیات وقت عوض کردن می کند ؟

مصطفی هاشمی‌طبا گفت: منطقا سیستم اطلاعاتی کشور و مقاماتمان از آن عوامل و کارهایی که انجام می‌شود باید مطلع باشند و باید با آن ها برخورد کنند ولی به نظر می‌آید ه

نخیر. آدم ها ماهیت های متفاوتی دارند. بعضی وقت ها برچسب هایی را به خود می چسبانند تا از آن برچسب استفاده کنند و برچسب را براساس شرایطشان به خودشان می چسبانند. بنابراین اینطور نیست که اصولگرایی و اصلاح طلبی دو مفهوم دقیقی باشد که افراد را مشخص کند بلکه این آدم ها هستند که این برچسب ها را به خودشان می چسبانند و آنها را مشخص می کنند.

*یکی از انتقادهایی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نسبت به هر دو طیف مطرح شد، عدم شناسایی ذایقه مردم در معرفی کاندیداها بود؟ این عنوان را قبول دارید؟

همه کسانی که می گویند ما اصلاح طلب یا اصولگرا هستیم راستش را به مردم نمی گویند. کدام دولت گفته من نمی توانم فلان کار را انجام دهم؟ همه دولت ها می گویند ما می توانیم این کارها را انجام دهیم در حالی که نمی توانند انجام دهند. همه راست ها را باید به مردم گفت. همه دولت ها به معلمین یا کارمندان که می رسند می گویند ما معیشتتان را درست می کنیم و هیچ کدام هم درست نمی کنند چون از اول می دانند که نمی توانند این کار را انجام دهند. همه دولت ها و کاندیداها به پرسشها درونی مملکت آشنا هستند ولی حقیقت را به مردم نمی گویند و این را مشخص نمی کنند که چه کارهایی را می توانند انجام دهند و کدام کارها را نمی توانند. همه وعده سر خرمن می دهند و جهت حفظ خودشان تلاش می کنند.

* شما کابینه ای که از مجلس رأی اعتماد گرفت را در حوزه اقتصادی و سیاست خارجی چقدر نیرومند می دانید؟

واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تفاوت دارد / هاشمی‌طبا

کابینه همان طور که آقای روحانی دوست دارد، عمل می کند. یک وزیر نیرومند با اعتبارات موجود نمی تواند کار کند. هیچ نوع حرکت درستی جهت آینده کشور از طرف دولت نمی تواند صورت بگیرد چون همه اعتبارات به اعتبارات جاری تخصیص داده می شود و دولت کاملا از نظر مالی ناتوان هست. بعد اصلا اینکه وزیر نیرومند فلان کار را کند چنین چیزی امکان ندارد و این کسانی که هستند، در حد امکانات دولت می توانند کارهایی انجام دهند که البته بسیار ناکافی است.

چرا نمی توانند نیرومند کار کنند؟

این افراد اگر برنامه داشته باشند، این برنامه اعتبارات و نیروی انسانی نیرومند می خواهد، امکانات می خواهد، ولی هنگامی که امکانات وزارتخانه ها تقریبا نزدیک به صفر است نمی توانند این کار را انجام دهند و اگر وزیر نیرومند هم بیاید اوضاع همین است.

مصطفی هاشمی‌طبا گفت: منطقا سیستم اطلاعاتی کشور و مقاماتمان از آن عوامل و کارهایی که انجام می‌شود باید مطلع باشند و باید با آن ها برخورد کنند ولی به نظر می‌آید ه

* در مصاحبه ای که با دکتر عارف داشتیم، آینده نگری کردند که اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ ائتلاف نخواهند کرد. ارزیابی شما از عدم ائتلاف در سال ۹۸ چیست؟

معلوم نیست. به هرحال آقای روحانی چون نمی تواند کاندیدا شود گروه ها هم دنبال شخصیت هایی هستند که همفکر خودشان باشد. اینطور که آقای عارف گفتند زیاد ناشی از این است که شخصی مثل آقای روحانی را درنظر ندارند. ولی به هرحال آینده را کسی نمی تواند آینده نگری کند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

واکنش‌ها شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تفاوت دارد / هاشمی‌طبا

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان رد صلاحیت های گسترده را علت ائتلاف می دانست. در حال حاضر چقدر احتمال دارد که براساس گفت و گوهایی که صورت می گیرد، طیف اصلاح طلب دیگر با رد صلاحیت های زیاد مواجه نشود؟

نمی دانم. بستگی به شورای نگهبان دارد که چه کسی را تایید و چه کسی را رد کند.

شما این اوضاع را مناسب می دانید یا نه؟

من از سیاست ها و روش های شورای نگهبان اطلاع ندارم که با چه ضابطه ای کار می کنند. چراکه در تاریخ های متفاوت هم کما بیش برخوردهای متفاوتی داشتند. کسانی که امسال در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند در سال های گذشته تایید صلاحیت می شدند..

یکی از بحران های کنونی، بحث فسادهاست. این فسادها مخصوص طبقه خاصی هم نیست. آیا شاهد این حد از فساد هستیم؟

یکسری فسادهای فرودستی داریم؛ مثل پول های خردی که در ادارات گرفته می شود که پول چایی یا حق الحساب می گفتند. این فسادها که خیلی پنهان و گسترده است و مبارزه کردن با آنها خیلی سخت هست، ضمن اینکه خیلی هم تاثیرگذار نیست و آنها چون احساس می کنند فسادهای بزرگ موجود است جرأت پیدا می کنند. ولی یکسری مفاسدی است مثل رانت ذلت که بنظر من عواملش مشخص است یعنی منطقا سیستم اطلاعاتی کشور و مقاماتمان از آن عوامل و کارهایی که انجام می شود باید مطلع باشند و باید با آن ها برخورد کنند ولی به نظر می آید هنوز خیلی حساسیت نسبت به آن ها نشان نمی دهند.

شما بعنوان یک استاد دانشگاه، فعال سیاسی که کاندیدای ریاست جمهوری هم بودید، چه پیشنهادی دارید که از سیل گسترده رانت در جامعه جلوگیری شود؟

باید افراد شناسایی و جلویشان گرفته شود. هر امتیاز انحصاری که به یک فرد داده شود، فساد هست. فرض کنید مامور استخدام پسر وزیری را استخدام می کنید یا جهت استخدام به جای اینکه فراخوان دهد تا افراد خودشان را معرفی کنند از افرادی که می شناسد یا آشنا شده است هستند، استفاده می کند که به نظر من درست نیست. اگر بی نظرانه برخورد شود حل می شود در غیر اینصورت به این سادگی ها حل شدنی نیست.

گاها بعضی جملات و رفتارها با تصویر العمل های زیادی مواجه می ‍ شوند مثل داستان ژن خوب…

خب غلط است و با چیزی که غلط هست، باید مبارزه شود و کسانی که مسوولیت دارند باید مبارزه کنند و ببینند که در وزارتخانه ها چه کسی از طریق ارتباطات آمدند و با اینها مقابله کنند. ممکن است مسابقه استخدامی بگذارند پسر وزیری هم شرکت کند، نمره خوبی بگیرد و استخدام هم شود که بحث دیگری است ولی اینکه پسر ۲۵ ساله ای بخواهد مدیر جایی شود که شناختی هم ندارد معلوم است که از طریق ناسالمی وارد شده است است.

بعضا گفته می شود کسانی که باید با فساد برخورد کنند خودشان فرزندانشان را به اشکال متفاوت بر صندلی ها می نشانند. بعد چطور باید امید به اصلاح داشت؟

کسی که فرزند خودش را معرفی می کند ممکن است خودش آدم درخشانی باشد، پدرش هم رییس جمهور باشد خب خودش کار کند و هر جا توانست به صورت قانونی و در حد مقررات سایرین استخدام شود ولی اگر قرار باشد با اشاره، دستور یا توصیه مقامی به جایی برسد، خب این عین فساد است.

نظارت رسانه ها و مردم چگونه می تواند باشد تا شاهد اینجور پرسشها نباشیم؟

رسانه ها باید ببیند و خبر بگیرند و اطلاع دهند. اگر آزادی نباشد که دیگر واویلاست و اصلاح کردن معنی ندارد. اگر رسانه های ما آزادی عمل نداشته باشند و یقه آنها به علت نوشتن حقیقت گرفته شود که دیگر آن جامعه، جامعه منحطی می شود.

شما آینده دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب را چطور می بینید؟

در همه جوامع، تندروی وجود دارد و به اعتقاد، ایمان و امثال آن بستگی ندارد. اعتقاد تندروانه و سهل انگارانه هر لحظه بوده هست. در آینده هم یک عده تند، یک عده کُند، اصلاح گرا و اصولگرا برچسب دارند و عمل می کنند.

یعنی به نظر شما در آینده زیاد به سمت اعتدال پیش می روند؟

علی الاصول به سمت اعتدال می روند. ولی گروهای تندرو هر لحظه هستند ولو کوچک باشند.

انتقادی به هردو جناح وجود دارد مبنی بر اینکه این جناح ها فضای بسته ای دارند و قدیمی های هردو جناح در حال پیر شدن هستند ولی افراد جوان هنوز وارد این سیستم نشده اند. نظر شما چیست؟

یعنی هنوز برچسب به خودشان نزدند و اگر نزنند که بهتر هست. ولی بالاخره یک عده پیدا می شوند که به خودشان برچسب می زنند چون جاه طلبی ها باعث می شود که افراد وارد چنین فضایی شوند و خودشان را منصوب به این سمت و آن سمت کنند. آن کسی که خالص و آزاده باشد حرف خودش را می زند و از چسباندن خودش به جناح یا جریانت دیگر اجتناب می کند و مستقل باقی می ماند.

اخبار سیاسی – شفقنا

واژه های کلیدی: اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz